Ošetrovanie obuvi

Pri výbere a následnom ošetrovaní obuvi – ako dospeláckej, tak aj detskej – je alfou a omegou sledovanie štítkov od výrobcu. Tie Vám pomôžu rozlúštiť, z akého materiálu sú topánky vyrobené a ako sa o ne treba starať, aby Vám vydržali čo najdlhšie. V dnešnej dobe existujú už veľmi kvalitné materiály, ktoré dokážu dokonale napodobniť napríklad aj kožu, ošetrovanie je však rozdielne.

Vo všeobecnosti je vhodné po zakúpení topánky niekoľkokrát naimpregnovať vhodným prípravkom, aby materiál získal väčšiu odolnosť pred zašpinením a poškodením. Impregnačné, resp. ochranné prostriedky je treba opakovane aplikovať buď po čistení, alebo v pravidelných intervaloch počas užívania, predĺžite tým ich životnosť a vyhnete sa zbytočnej neuznanej reklamácii napríklad pri popukaní preschnutej kože.


Usne – Koža

Obuv z hladkých usní 

Tento druh obuvi treba zbaviť nečistôt na to určenou kefkou, mäkkou tkaninou, alebo jemnou špongiou. Nechajte voľne preschnúť (nie priamo na/pri zdroji tepla) a ošetrite vhodným prípravkom. Ak dôjde k úplnému namočeniu, môže dôjsť k deformácii, či zhoršeniu vzhľadu usne. Vtedy obuv vyčistite, vysušte a ošetrite prípravkom, dodá materiálu lepší vzhľad aj vlastnosti. Ošetrenie včelým voskom napríklad vracia koži pružnosť a pôsobí ako prevencia pred popukaním.

 

Velúr (semiš) a nubuk

Tieto vlasové materiály treba ošetrovať špeciálnou, na to určenou gumou a kefou, ktorá nevytrháva vlasy. Nikdy sa nekrémuje a nenamáča, ošetruje sa len na tento materiál určeným sprejom a penou.

 

Lakované usne

sú na údržbu jednoduchšie, môžu sa vyčistiť suchou, alebo vhlkou handričkou. Na druhej strane sú však háklivejšie na odery, ktoré sa ťažšie ošetrujú a zakrývajú, aj tie je preto dobré naimpregnovať na ne určeným prostriedkom. Treba ich chrániť pred chemickými prostriedkami a mrazom.


Povrstvená useň

Ide o materiál, ktorý je opatrený tenkým nánosom, ktorý zvyšuje životnosť obuvi a uľahčuje údržbu. Používa sa napríklad pre športovú obuv a ošetruje sa odstránením nečistôt kefkou alebo handričkou, pozvoľným uschnutím a prípadným ošetrením špeciálnym, na to určeným prostriedkom (ak viete o aký druh nánosu ide).


Syntetické materiály

Obuv vyrobená z umelých materiálov sa spravidla čistí a udržiava veľmi ľahko. Ak je povrch homogénny, môže sa použiť aj jemný mydlový roztok, alebo len voda. Topánky sa nechajú uschnúť, alebo ich utrite handričkou. Vyhnite sa vystavovaniu príliš vysokým, či naopak príliš nízkym teplotám a náhlemu striedaniu teplôt. Top výrobcovia už vyvíjajú technológie syntetických materiálov tak, že je možnosť ich prať v práčke. Pozor, toto platí len pre obuv, ktorá je špeciálne označená oznamom o tejto možnosti.

Textilné materiály

Topánky s textilnými prvkami sú veľmi obľúbené najmä v teplejších mesiacoch, pretože sa vyznačujú vhodnými vlastnosťami ako ľahkosť a priedušnosť. Ošetrenie obuvi s textilnými prvkami sa zakladá na odstránení nečistôt kefkou či handričkou a následným preschnutím. Aj túto obuv je dobré ošetriť impregnačným sprejom, ochráni sa tak materiál pred mechanickým poškodením. Prémiové značky už často garantujú možnosť prania textilných topánok v práčke, platí to však len na špeciálne označené produkty.

Toto označenie informuje o materiále, ktorý tvorí najmenej 80 % plochy

Tipy pre Vás:

 Sledujte nielen materiál zvršku, ale aj podšívky a stielky. Zbytočne budete mať zvršok topánky z kvalitnej kože, keď bude podšitá syntetickým materiálom (tvz. umelinou), ktorá je nepriedušná, nôžky detí sa budú nadmerne potiť a hrozí vznik zápachu a množenia plesní.

 Na druhej strane sa nebojte kvalitných syntetických materiálov – toto platí u renomovaných značiek, ktoré sa venujú nielen výrobe, ale aj testovaniu svojich produktov. Kvalitné syntetické materiály vedia byť ideálne na leto – sandálky, tenisky, obuv do vody – ak sú navrhnuté tak, aby boli priedušné a rýchloschnúce.

 Ak sa Vám podarí oprať kožené topánky, nezúfajte, často sa dajú ešte zachrániť. Základom je nesušiť ich priamo na zdroji tepla (na priamom slnečnom žiarení, na radiatore, …), ale vypchať ich napr. novinovým papierom, ktorý budete pravidelne meniť a nechať ich voľne presušiť. Keď budú suché, ošetrite ich prípravkom určeným na kožu, aby sa materiálu vrátila pružnosť.

 Lídri na trhu s detskou obuvou už inovujú svoje výrobky tak, že sú prateľné v práčke (ak nejde o kožené topánky), čo je neskutočná výhoda a pomoc pri deťoch, ktoré milujú tráviť čas vonku, majú outdoorové športové krúžky, potia sa im nôžky a podobne.

 Pri kúpe dbajte aj na správne zvolenie tvaru a materiálu topánočiek, vhodných pre Vaše potreby. Na odrážadlo radšej zvoľte typ s vyvýšenou gumenou ochranou na špičke s prírodného materiálu, na leto radšej vzdušné, rýchloschnúce materiály. Ak zvolíte príliš veľké topánky, môžu sa v zhyboch nepekne krčiť, až dôjde k prasknutiu. Topánočky by mali sedieť a tým predĺžite aj ich životnosť.

 V zime zvýšte pozornosť pri pravidelnom čistení obuvi, keďže na chodníkoch sa vyskytujú posypové soli, ktoré môžu zanechať neestetické biele škvrny a obuv znehodnotiť. Odporúča sa po každom pobyte vonku topánky očistiť vodou a následne ošetriť.

 Nezabudnite obuv často vetrať a vybrať vložku (odporúča sa po každom použití), a ošetrovať dezinfekčným sprejom. Predídete tak nepríjemným plesniam.

 Pri obúvaní uzavretých typov obuvi používajte obuvák, predídete tak „zlomeniu“ zadnej časti topánok.