Topánočky pre deti

v komunitných centrách

Od začiatku plánovania nášho obchodíku sme si uvedomovali, že nielen ako jednotlivci, ale aj ako firma máme spoločenskú zodpovednosť vo veľa oblastiach – férový prístup k zákazníkom, ochrana životného prostredia, starostlivosť o zamestnancov, či spolupráca s miestnou komunitou.

Rozmýšľali sme, ako znížiť našu ekologickú stopu? Napadlo nám, že za topánky, ktoré predáme, pošleme iné, obnosené, na recykláciu. Bohužiaľ, toto sa nekonalo. Nenašli sme totiž žiadnu firmu, ktorá by pre obnosené topánky našla využitie, či ich dokázala zrecyklovať.

 

Potom nám však napadlo ešte niečo lepšie.

Z vlastných skúseností vieme, že deti často nestihnú topánočky vynosiť, alebo ich jednoducho nezničia, ale už nie sú vhodné na posunutie ďalej, či predaj. Alebo jednoducho veľa rodičov používanie obnosených topánok nepodporuje.

Bohužiaľ však existuje veľa detí a rodín, ktoré sa ocitnú v zložitej životnej situácii a sú odkázaní na pomoc iných.

Práve pre nich je tu organizácia Človek v ohrození, ktorá už od roku 1999 podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorých najrôznejšie okolnosti oberajú o ich ľudskú dôstojnosť a slobodu. Ľuďom, ktorí trpia dôsledkami vojen, obetiam prírodných katastrof, či tým, ktorí žijú v područí autoritárskych režimov alebo žijú v podmienkach úplnej chudoby – rovnako vo svete, ako i na Slovensku. Na Slovensku prevádzkuje, okrem iných aktivít, aj 5 komunitných centier, v ktorých nájdete deti od predškolského veku až po adolescentov.

Už viete kam mierim? Presne! My sme sa rozhodli, že budeme zbierať použité topánočky od našich zákazníkov a zákazníčiek, aby sa dostali tam, kde sú potrebné, a nie do koša. A aby sa Vám ich k nám chcelo priniesť, ponúkame za Vašu ochotu kupón na zľavu 3 eurá na Váš ďalší nákup (nad 30 eur).

 

Podmienky pomoci:

 Prijmeme len čisté a použiteľné topánky bez poškodení. Úplne okopané, ošúchané, “rozčaptané” topánočky neprevezmeme. Veríme, že aj deti v krízových centrách si zaslúžia dôstojné zaobchádzanie a prístup. A chceme im aj urobiť radosť, čo je často v ťažkých situáciách tak veľmi potrebné.

 V prípade, ak k nám doručíte nevhodnú obuv (špinavá, roztrhaná, …), pôjde rovno do koša a zbytočne sa k nám budete motať. Ak si nie ste istí, či sú Vaše topánky ok, kľudne pošlite foto. Myslíme si však, že to ľahko rozpoznáte aj sami. Mierne opotrebenie je samozrejme v poriadku.

 My Vaše topánočky prekontrolujeme a vysterilizujeme a posunieme pracovníkom organizácie Človek v ohrození. Prosím nenoste, ani neposielajte topánky priamo k nim. Zbytočne ich pracovníkov a dobrovoľníkov zaťažíte prácou, ktorú my urobíme za nich. Oni medzi tým môžu namiesto toho zachrániť život. Je nám to ľúto, ale topánočky doručené na ich adresu pôjdu do koša.

Veríme, že sa z tejto aktivity tešíte rovnako, ako my. Do tejto “recyklácie” môžete zapojiť aj Vaše deti, vysvetliť im, že niektoré detičky sú v ťažkej situácii a práve ich staré topánočky im pomôžu mať komfortnejší život.

V prípade akýchkoľvek otázok sme tu pre Vás.