Obnosené topánky – áno, alebo nie?
Môžem dať svojmu dieťaťu topánky z druhej ruky? Je to zdravé? Neuškodím mu? Vo svete (nových) rodičov je, zdá sa, každá téma rozporuplná. Kojenie, či fľaška? Dudel, alebo v žiadnom prípade? Príkrmy skôr, alebo radšej neskôr? Látkovky či „pampersky“? Barefoot, alebo ortopedické topánky?
Kupovať teda deťom topánky z bazárov, či dediť po súrodencoch, rodine, kamoškách? Veľa rodičov si kladie rovnakú otázku, všakže?
Internet je, ako ináč, plný názorov, ktoré sú rovnako rozporuplné. Deské lekárky, či lekári nie sú experti na všetko a ich názor je tiež v podstate irelevantný, keďže na tieto témy nie sú vzdelaní. Za špecializovanými lekármi zas kvôli takejto „blbosti“ zájsť nechceme, a tí, ktorí sa vyjadrujú na internete, tiež často nemajú zhodné odpovede.
My Vám jednoznačnú odpoveď taktiež dať nevieme. Ak čakáte, že chceme predať čím viac topánok a budeme Vás odhovárať, mýlite sa. To sa zas prieči našej ekologickej duši.
Rady ako na to
Čítajte preto ďalej. Spísali sme zopár rád, ktoré odporúčame pri topánkach z druhej ruky nasledovať a znížiť tak prípadný negatívny dopad.
Prezrite podrážku – nie je vhodné, ak je výrazne vyšúchaná, alebo zošliapaná do jednej strany. Toto je dôležité kontrolovať hlavne pri klasických topánkach. Capačky a barefoot topánky kvôli minimálnej hrúbke podrážky tento problém nezvyknú mať.
Vyberte vložku – ak sa dá, vyberte, alebo vytrhnite vložku a vymeňte ju za novú. Je to minimálna investícia a dokáže robiť zázraky. To, či sa rozhodnete pre ortopedickú vložku so stielkou, alebo len tenkú penovú, či textilnú, je na Vás.
Topánky operte – ak sa dá, topánky operte aj s dezinfekčným prostriedkom. Kvalitné topánky z textilných, ako aj syntetických materiálov sú často prateľné v práčke. Tie, ktoré sa vyprať nedajú, poriadne vystriekajte dezinfekčným sprejom a nechajte vyvetrať a vysušiť. Postup prípadne opakujte. Povrch topánky umyte handričkou, alebo kefkou. Ak majú topánky šnúrky, tie tiež operte, alebo vymeňte. Pomôže to aj vizuálne obuv „omladiť“. Vždy však skontrolujte štítky materiálov a nasledujte pokyny o možnosti údržby.
Použite dezinfekčný prístroj – na trhu už existujú nanotechnologické prístroje na báze ozónu a striebra, ktoré až na 99,8 % zbavia obuv mikróbov a zápachu. Dajú sa využiť v niektorých kvalitných pedikúrnych salónoch. Prípadne sa dá kúpiť sušič obuvi s dezinfekciou na domáce použitie.
Aj tu však platí, že treba použiť zdravý sedliacky rozum. Ak má Vaše dieťatko zdravotné problémy a takáto obuv by jeho vývoj mohla ohroziť, nechajte si pri výbere vhodných topánočiek radšej poradiť odborníkmi.