Starostlivosť o funkčné oblečenie a vlnu
V našej ponuke nájdete širokú ponuku kvalitných lokálnych, alebo sverských značiek oblečenia a doplnkov pre deti.
Starostlivo vyberáme produkty, ktoré sú šetrné aj k životnému prostrediu nielen počas používania, ale aj výroby, a sú samozrejme zdravotne nezávadné pre naše deti.
Foto: www.mikk-line.com
Čo je to vlastne funkčné oblečenie?
Laicky môžeme povedať, že funkčné oblečenie má niečo extra, čo zlepšuje jeho vlastnosti, alebo predlžuje jeho používanie. Môže to byť napr. membrána proti preniknutiu vody, špeciálny hi-tech materiál, ktorý je napr. odolný voči poškodeniu, či zašpineniu, lepšie drží teplo, a pritom "dýcha", a pod. U nás sú v tejto kategórii hlavne produkty od značky Mikk-line.
Takéto funkčné oblečenie býva spravidla drahšie, ale aj dlhšie vydrží, a tak sa časť ceny vráti pri predaji ďalej a hlavne slúži ďalej aj niekoľkým deťom. Znovupoužívanie a predlžovanie životnosti je to naj, čo môžeme pre planétu a tak budúcnosť našich detí spraviť.
Dávame pozor aj na to, aby naše značky nepoužívali nebezpečné chemikálie.
Ošetrovanie funkčného oblečenia
Na to, aby nám funkčné materiály dlho vydržali, si vyžadujú trošku špeciálnu starostlivosť v zmysle "menej je viac".
Často majú zvýšenú ochranu materiálov a treba ich menej často prať, je lepšie ich čistiť bodovo kde sa špina nachádza, a keď už ich potrebujete oprať, použite jemný, špeciálny prostriedok (u nás napr. od Collonil), žiadnu aviváž, jemný program, menšie otáčky a zväčša tieto kúsky nepatria do sušičky.
Voľné presušenie bez priameho zdroja tepla (radiátor, slnko) úplne stačí. Nakoniec ich môžete ešte prestriekať kvalitným impregnačným prostriedkom.
Foto: www.mikk-line.com
(Merino) vlna
Zatiaľ čo väčšina funkčného oblečenia je syntetického pôvodu, vlna je úžasný prírodný materiál, ktorý má tiež svoje superschopnosti.
V dnešnej dobe sa spracováva rôznymi spôsobmi, už dávno nepichá ako zvykla, a má skvelé termoregulačné schopnosti, je antibakteriálna, hrejivá, ale aj priedušná.
U nás nájdete rôzne produkty z klasickej, aj merino vlny (pochádza z plemena oviec "merino", ktoré sú chované prevažne na Novom Zélande a v Austrálii a ich vlas je tenší).
Výsledný produkt z vlny môže mať rôzne podoby (podľa toho, či je vlna varená, česaná, recyklovaná, s prímesou, ...).
U nás dávame pozor aj na to, ako bola získaná a hľadáme tzv. mulesing free vlnu (mulesing je drastická a brutálna metóda získavania vlny od oviec). O použitej vlne nájdete informácie aj na stránke našej značky Mikk-line.
Ošetrovanie vlny
Vlnené oblečenie a doplnky si vyžadujú tiež "menej je viac" prístup.
Často stačí oblečenie len vyvetrať, vyšúchať a vytriasť špinu. Ak je nutné vlnený kúsok vyprať, stačí voda, alebo použite špeciálny prípravok na vlnu. Perte buď v rukách, alebo na špeciálnom programe pre vlnu.
Schnutie je najlepšie na voľnom vzduchu, vlnený produkt natiahnite na rovnú plochu, aby sa visením neželane neroztiahol.
Keďže vlnené produkty žmolkujú, jednoducho použite odžmolkovač, ak vám žmolky vadia.
Keď sa budete o produkty kúpené (nielen) u nás starať, budú dlhšie funkčné, nositeľné a lepšie zhodnotíte svoju peňažnú investíciu. Pri každom tovare sa pri ošetrovaní riaďte pokynmi na štítku.