Starostlivosť o obuv – ako na to?

Všetci vieme, že o topánky sa treba starať, ale málokto to pravidelne robí ????

My by sme Vás chceli trošku namotivovať a ukázať Vám, aká je správna starostlivosť o obuv jednoduchá a aký rozdiel to na topánkach Vašich detí (aj Vašich samozrejme) vie spraviť.

My sme sa viac začali zaoberať starostlivosťou o obuv hlavne po tom, čo sme často videli dosť zničené topánky v obchode, napríklad pri reklamáciách. Niektorým z nich sa dalo práve správnym čistením a výživou predísť.

Celkovo ide o veľmi jednoduché úkony, ktoré ešte k tomu trvajú naozaj len pár minút, pričom môžu predĺžiť životnosť a krásu topánok o naozaj dlhý čas. Reálne, topánky proste len umyte handričkou, alebo hubkou, nechajte vysušiť, „napatlajte“ ošetrovací prípravok, nechajte vysušiť a naimpregnujte. Ak používate mastnejší prípravok, jeho prebytky môžete ešte vytrieť do sucha handričkou.

To, ako veľmi záleží na tých zopár minútach týždenne Vám ukážeme na jednom konkrétnom príklade z nášho života.

prostriedky na osetrovanie obuvi Collonil a Moneta v Jezko Bezko

Testujeme za vás

Počas babieho leta sme sa vybrali oddýchnuť si na chalupu. Deťom sme zabudli vziať gumáky, tak mali na celé štyri dni len jedny kožené celoročky. Benjík mal svoje Camperky a Gigi Bobuxy.

Popravde, celkom sme mali obavy, ako to dopadne, či sa im nepremočia, a nezostaneme pol dňa vo vnútri. Alebo či ich úplne nezošrotujú. Bolo síce krásne počasie, ale ranná rosa na lúke bola ako po daždi a terén v lese naozaj nemilostivý ku krásnym topánkam.

topanky bobux spinave od blata

A to, že my máme akčné deti, už viete ???? a síce máme plný obchod topánok, snažíme sa neplytvať a nekupujeme im viac topánok ako potrebujú.

dieta v topankach camper

Na chalupe sme so sebou mali len Moneta krém, s ktorým sme nemali toľko skúseností, pretože doma používame kombináciu prípravkov Collonil Organic Bamboo Lotion (čistenie a výživa) a Collonil Carbon Pro (impregnácia).

Outdoorová záťaž

Keďže sme vedeli, že topánky budú zaťažené na kukuričnom poli, v 20-centimetrovej vlhkej tráve, lezením po stromoch a blúdením po lese, ošetrovali sme ich raz-dvakrát denne. Vždy keď sme sa vrátili z vonku a topánky boli poriadne špinavé, tak sme ich umyli a keď vyschli, hneď natreli. Trvalo to naozaj len minútku. Niekedy stačilo večer po celom dni, niekedy aj po doobednej prechádzke.
rodina na prechadzke v lese jezko bezko
Vonku sme vždy videli, ako krásne vrstva prostriedku topánku ochraňovala pred vodou, a ako sa aj škrabance po natretí stratili. Oboje topánky sú však vyrobené z kvalitnej, mäkkej kože. Lacná koža sa správa úplne inak a tam si často bohužiaľ nepomôžete. Rovnako ich samozrejme ochránite od premokania, ale keď už sa raz poškriabu, ťažšie sa to maskuje (teda ak nie sú tmavé, kedy sa to dá lepšie).

Záver

Za nás môžeme povedať, že Moneta krém poslúžil funkčne rovnako, ako dva Collonil prípravky, čo používame, avšak treba myslieť na to, že sa zmení farba (topánky stmavnú), čiže doma budeme asi tieto prostriedky striedať. Sme ale presvedčení, že topánky by boli bez tohto ošetrovania v otrasnom stave. Naše po takejto akčnej dovolenke vyzerali super a mohli sme sa s nimi bez problémov vrátiť do mesta a ďalej ich používať.

topanky osetrene balzamom na kozu Moneta - Jezko Bezko

Základy správnej starostlivosti o obuv:

  1. Ideálne je mať doma dva prípravky: jeden na ošetrovanie a výživu, jeden na impregnáciu. Balzam na hladkú kožu so včelím voskom a lanolínom plní obe funkcie, ale nedá sa použiť na všetky druhy topánok a mierne vzhľad topánok zmení.
  2. Topánky ošetrite hneď, ako ich zakúpite. Dáte im výživu, ktorú potrebujú a zacelíte póry. Tak sa budú aj menej špiniť a lepšie udržiavať čisté. Potom ich skúste prebehnúť prípravkom aspoň raz za dva týždne, ale ideálne ale po každom zmáčaní dažďom či snehom.
  3. Vždy si pred použitím prečítajte, na akú kožu je prípravok, ktorý máte doma, určený. Na trhu je už veľa univerzálnych prípravkov, ako napríklad tie od firmy Collonil, ktoré sú vhodné na všetky povrchy.
  4. Vo všeobecnosti ale platí, že ak máte topánky z hladkej kože, môžete použiť ošetrovacie mlieko, penu, sprej, ale aj balzam či včelí vosk. Ak však majú membránu, použite len prípravok, ktorý je vyslovene na to určený. Vždy je to napísané v návode. Všetky prípravky od Collonil, ktoré máme v ponuke, sú vhodné aj na materiály s membránou.
  5. Ak sú topánky z brúsenej kože, ideálne je použiť kefku, alebo gumu na semiš v kombinácii s vhodným prípravkom. Myslite na to, že brúsená koža sú vlastne krátke vlásky, ktoré sa nedajú vyčistiť len na povrchu, ale treba ich poriadne vyčesať. Kefkou, alebo gumou nečistotu vyčešte (často pomáhajú aj krúživé pohyby). Nikdy nepoužívajte lepivé prípravky, ako balzam, alebo vosk na kožu.
  6. O topánky sa treba starať pravidelne. Nie vždy si samozrejme spomenieme, ale dobrými indíciami sú škrabance, ktoré sa objavia, alebo keď ich sušíte po daždi. Vtedy treba ochrannú vrstvu obnoviť.
  7. Nikdy mokré topánky nesušte priamo pri zdroji tepla (krb, radiátor), pretože to je pre kožu veľká záťaž a môže aj popraskať. Topánky vždy vysteľte novinovým papierom, ktorý pravidelne meňte a pozvoľne sušte. Keď sú suché, použite prípravok na ošetrenie kože, a následne impregnáciu.
  8. Myslite na to, že koža je prírodný materiál, ktorý pracuje a keď sa vysuší, jednak vyzerá zle, ale aj viac podlieha mechanickému poškodeniu. Presušená koža sa skôr odiera, môže praskať, stráca elasticitu…ako naša pokožka. A pritom stačí minúta na natretie krémom a topánky zostanú dlhšie funkčné a pekné. Skúste do tejto činnosti zapojiť aj deti, jednak sa naučia o obuv starať, ale budú mať z tejto činnosti a zodpovednosti aj radosť.

Majte krásnu farebnú jeseň, milí naši! 

krasna farebna jesen - strom na luke